Haber

Gazeteci Evrim Kepenek serbest bırakıldı

bianet kadın ve LGBTİ+ hakları editörü ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İşyeri Temsilcisi Evrim Kepenek, bu sabah saat 10.00’da Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Polis, Kepenek’i adliyeye götürürken metal kelepçe taktı. Yurt dışına çıkış yasağıyla birlikte Kepenek ayda bir kez imza kuralıyla serbest bırakıldı.

bianet’in haberine göre; Adliye güvenliğindeki gelişmeleri takip eden gazetecilere “Ateş etme izniniz var mı?” diyerek engellemeye çalıştı. ‘Burada ateş etmenize izin vermeyeceğim’ dedi. Ancak güvenlik müdürleri daha sonra işçisini geri çekti.

Kepenek dün öğle saatlerinde gözaltına alındıktan sonra evi aranarak Beyoğlu Şehit Haşim Usta Polis Karakolu’na götürüldü. Gece burada nezarethanede tutuldu.

Beyoğlu Polis Karakolu’nda polise verdiği sözlerle Kepenek’e mektup yazan Fırat Arslan’ın, Haziran 2022’den Temmuz 2023’e kadar Diyarbakır’da tutuklu bulunan 16 (18’i yargılanıyor) gazetecinin iddianamesini hazırlayan savcı ve eşinin bulunduğu tweet. Eşinin mahkeme heyetinde Samsun Vezirköprü’ye atandığını neden paylaştığı soruldu.

İfadenin ardından bianet’e bilgi veren Meriç Eyüboğlu, “Yıllardır aynı adreste oturan, işyeri, telefon numarası ve kamuoyunca bilinen, her an ulaşılabilen bir gazeteci, ifadeye davet edilirse, elleri kelepçeli olarak gözaltına alındı ​​ve gece gözaltında tutuldu, keyfi, tamamen hukuka aykırı bir durum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu