Haber

Yunanistan Başbakanı: İsrail’in tepkisi makul sınırların ötesinde

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Gazze’de binlerce çocuk ve yetişkinin hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, İsrail’in saldırıya beklenebilecek mantıksal tepkinin çok ötesinde karşılık verdiğini belirtti.

Yunanistan Parlamentosu’nda konuşan Miçotakis, ilk andan itibaren Yunanistan’ın kendini savunma hakkını destekleyen İsrail’in bunu yaparken uluslararası hukuku ve uluslararası insan haklarını da dikkate alması gerektiğini kaydetti.

Mitsotakis, Yunanistan’ın Gazze’de insani koridorların açılması ve çatışmaya “insani bir duraklama” verilmesi yönündeki görüşlerini yineledi.

Miçotakis, Gazze’deki medya kuruluşlarının çektiği görüntülerin trajik olduğuna dikkat çekerek, “Açıkça söylüyorum, İsrail’in sınırların çok ötesinde mantıksal sayılabilecek boyuta ulaşan saldırısı nedeniyle binlerce insan ve çocuk hayatını kaybediyor. uğradığı saldırıya tepki olarak.” dedi.

Yunanistan’ın Filistin sorununa iki devletli siyasi çözüm üzerinde ısrar ettiğini vurgulayan Miçotakis, Yunanistan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Gazze’de ateşkes çağrısı yapan karar tasarısına karşı oy kullanmaktan kaçınmasının nedeninin tasarının “dengeli olmaması” olduğunu söyledi. “ve Yunanistan’ın ulusal çıkarlarıyla örtüşmüyordu. savundu.

ortakoyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu