Haber

Japonya ve İngiltere Ortak Tatbikat ve Yeni Nesil Savaş Uçağı Üretimine Yönelik İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Japonya ve İngiltere, ortak tatbikatlar ve yeni nesil savaş uçağı ortak üretim projesiyle ikili güvenlik iş birliğini güçlendirme konusunda mutabakata vardı.

Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko ve Savunma Bakanı Kihara Minoru, Tokyo’da İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ve Savunma Bakanı Grant Shapps ile bir araya geldi.

2+2 görüşmede iki ülkeyi “Avrupa ve Asya’nın en yakın güvenlik ortağı” olarak nitelendiren Kamikawa, Japonya’nın kurallara dayalı bir uluslararası düzen için ikili ilişkileri geliştirmek istediğini söyledi.

Kihara ayrıca Japonya ve İngiltere’nin “stratejik çıkarları paylaştığını” belirterek, iki ülkenin açık görüşlere sahip olmayı ve ortak zorluklar karşısında birlikte çalışmayı hedeflediğini söyledi.

Toplantıda 4 Bakan, Japonya ile İngiltere arasındaki savunma iş birliğinin ortak tatbikatlar ve yeni nesil savaş uçağı ortak üretim projesiyle güçlendirilmesi konusunda mutabakata vardı.

Buna göre, Japonya, İngiltere ve İtalya arasında 2035 yılına kadar yeni nesil savaş uçağının geliştirilmesini kapsayan ortak proje için teknolojik iş birliği ilerletilecek.

Japonya ile İngiltere arasında Ekim ayında yürürlüğe giren Karşılıklı Erişim Anlaşması (RAA) kapsamında, Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDG) ve İngiliz ordusu ortak tatbikatlar düzenleyecek.

2+2 toplantısında, Çin’in bölgesel nüfuzunu artırması nedeniyle güç ve baskı kullanarak tek taraflı statükoyu değiştirme girişimlerine şiddetle karşı çıkılması konusunda fikir birliğine varıldı.

Toplantı sırasında bakanlar, iki ülkenin İngiltere’nin uçak gemisinin 2025’te Hint-Pasifik’e konuşlandırılmasını da içeren planlamadaki “fırsatları en üst düzeye çıkarma kararlılığını” doğruladı.

haberkocaali.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu