Haber

Gazeteci Barış Pehlivan cezaevine teslim oldu

Libya’da şehit olan MİT mensubunun cenaze haberlerinde kimlik bilgilerinin açıklanması nedeniyle yargılandığı davada 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Barış Pehlivan, 6 ay yattıktan sonra adli kontrol şartıyla tahliye edildi. hapiste.

CEZAEVİNE TESLİM EDİLDİ

30 Mart 2023’te yaptığı bir haber nedeniyle hakkında dava açıldı ve mahkeme kontrollü özgürlük kurallarının kaldırılmasına karar vererek tekrar cezaevine gönderildi. Kovid tedbirleri kapsamında bir gün tutuklu kalan güreşçi, daha sonra kontrollü serbestlikle cezaevinden çıktı. İlgili infaz hakimliği tarafından haklarında kontrollü tahliye kararı verilen bazı mahpusların açık ceza infaz kurumuna gönderilmesine karar verildi. Bu tutukluların arasında gazeteci Barış Pehlivan da vardı. Güreşçi bugün teslim olmak için Silivri’deki Marmara Ceza İnfaz Kurumu’na geldi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclis üyesi Enis Berberoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Kılınç, Zeynel Emre, gazeteci Murat Ağırel ve arkadaşları Pehlivan’a destek için cezaevine geldi. Barış Pehlivan, cezaevi önünde yaptığı basın açıklamasının ardından cezaevine girdi.

“BU ÜLKENİN MECLİSİNİN YASALARINDAN FAYDALANMIYORUM”

Gazeteci Barış Pehlivan, “Arkadaşlar ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti kimliğimle Silivri Cezaevi’ne giriyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin bana verdiği bir kimlik numarası var. Neden hatırlatma gereği duyuyorum? Bu topraklar sahip çıktı. bir Büyük Millet Meclisi.Bu toprakların Gazi Meclisi var.Ve bundan tam 1 ay önce 15 Temmuz’da bu toprakların Gazi Meclisi’nde bir kanun çıktı.Ve o kanun 100 binden fazla kişiyi kapsıyordu.Bir yazıdan bahsediyoruz. cinayet hükümlüleri, tecavüz mahkûmları, uyuşturucu tacirleri, çocuk tacizcilerini kapsıyor. ikinci fıkra bak ne yazık ki bu kadar hukuk bilmek zorundayım. 10. maddenin ikinci fıkrası hapse girmemi engelliyor. o süreksiz 10. maddenin ikinci fıkrası özgür olmamı emrediyor.Ancak gördüğünüz gibi maalesef Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmama rağmen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım.Haftalardır açıklama istiyorum neden yapamıyorum’ t Bu ülkenin parlamentosundan çıkan ve beni kapsayan yazıdan ben mi yararlanıyorum? Bir cinayet hükümlüsünden, bir tecavüz hükümlüsünden, bir uyuşturucu satıcısından, bir dolandırıcıdan daha mı tehlikeli olduğumu düşünüyorlar? Neden yararlanamıyorum? isyan ediyorum”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu