Ekonomi

Ankara’da toplu ulaşımda artış

Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB), 24 Temmuz Pazartesi gününün prestijiyle aylık tam bilet fiyatlarının 9,50 liradan 15 liraya, öğrenci biletlerinin 4,75 liradan 7,5 liraya, öğrenci aboneliklerinin ise 140 liradan 220 liraya çıkarıldığını duyurdu.

ABB’den yapılan açıklamada, Ocak-Temmuz 2023 ortasında taban ücretteYüzde 34 artış olduğu hatırlatıldı.

Vergi oranlarında ve akaryakıt fiyatlarında yapılan artışa dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: BENLİKGenel Müdürlüğün bilet fiyatlarını düşük tutması nedeniyle ayda 300 milyon lirayı çöpe attığı ve bu zararın ABB’nin diğer bütçe kalemlerinden karşılandığı belirtildi.

Her 10 yolcudan 4’ünün ücretsiz ya da indirimli seyahatten yararlandığına dikkat çekilen açıklamada, bu durumun EGO ve özel halk otobüsü işletmecilerinin zararını artırdığı, 30 büyükşehir belediyesinin kilometre başına ortalama tam bilet fiyatının kilometre başına 0,38 TL, öğrenci bilet ücretinin ise 0,22 TL olduğu belirtildi. lira olduğu belirtildi. Ankara’da ise tam biletlerde kilometre fiyatının 0,26 lira, öğrenci biletlerinde 0,13 lira olduğu ve bu fiyatların Türkiye ortalamasının altında olduğu bildirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu nedenle toplu ulaşım girdi maliyetlerini vatandaşlarımıza yansıtmadan, kurumumuzu bekası için bilet fiyat tarifelerinin makul oranda artırılması gerekli olmuştur. UKOME toplantısında alınan yeni karara göre; 24 Temmuz 2023 Pazartesi prestijli tam bilet 15 lira, öğrenci bileti 7.5 lira, öğrenci aidatı aylık 220 lira olarak belirlendi.Bunu dikkate alarak asgari ücret alan vatandaşın bütçesinde toplu taşımanın payı 2019’da yüzde 15,4’ten yüzde 7,7’ye geriledi. Yeni zam sonucunda asgari ücret alan vatandaşın bütçesinde toplu ulaşıma ayrılan pay yüzde 6,3 olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu