Teknoloji

Yolun sonu: Microsoft’un 8 yıllık Cortana hayali de yapay zekaya yenildi

Microsoft, Windows’ta Cortana desteğini sonlandırıyor. Şirket, XDA Developers ve Windows Central tarafından keşfedilen bir destek sayfasında bu yılın sonlarına doğru şunları söyledi: ” Cortana artık Windows’ta bağımsız bir uygulama olarak desteklenmemektedir.‘ duyurdu.

Cortana’nın Windows’ta kullanımdan kaldırılması şaşırtıcı değil. Microsoft, Mayıs ayındaki Derleme konferansında görev çubuğunuzda yer alacak ve Cortana’nın yaygın olarak piyasaya sürüldüğünde yaptığı her şeyi ve daha fazlasını yapmanıza yardımcı olmak için yapay zekayı kullanacak. yeni Windows Copilot aracını duyurdu.Bu nedenle, daha kolay bir dijital asistan olan Cortana, Windows’ta var olmak için çok az neden bırakır.

Microsoft, Türkiye’deki kullanıcılara hiçbir zaman ulaşamasa da, Cortana’yı 2015’te ilk kez Windows 10’a getirdi ve hatırlatıcılar ayarlamanıza, uygulamaları açmanıza ve sesli komutları kullanarak soru sormanıza izin verdi. Ancak yıllar geçtikçe şirket, Cortana’yı Windows deneyiminden kademeli olarak kaldırdı. Windows 11’in piyasaya sürülmesiyle, dijital asistan, kullanıcının görev çubuğundaki belirgin konumunu kaybetti ve artık ilk önyükleme deneyiminde görünmüyordu.

Microsoft ayrıca 2020’de iOS ve Android’deki Cortana uygulamasını kapattı ve Surface kulaklıkları ve diğer cihazlarında Cortana desteğini sonlandırdı.

Microsoft’un Cortana’yı Windows’tan ne zaman kaldıracağı tam olarak belli değil. Ancak şirketin Bing chatbot ve Microsoft 365 Copilot dahil olmak üzere büyüyen yapay zeka araçları paketinin en yüksek önceliğe sahip olduğu açık. Cortana, Windows’ta kullanımdan kaldırılmış olsa da Microsoft, Outlook mobile, Microsoft Teams mobile ve Teams odalarında kullanılmaya devam edeceğini söylüyor. Ama çok uzun süreceğini düşünmüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu