Haber

Dünya Makarna Günü “glutensiz” olarak kutlandı

Dünya Makarna Günü “glutensiz” olarak kutlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Glutensiz ve Organik Yaşam Derneği işbirliğiyle düzenlenen “Dünya Makarna Günü” etkinliklerinde çölyak hastalığına dikkat çekmek amacıyla katılımcılara glutensiz makarna ikram edildi.

1998 yılından bu yana tüm dünyada kutlanan 25 Ekim Dünya Makarna Günü dolayısıyla İzmir’de eğlenceli etkinlikler düzenlendi. Kültürpark’taki programda çok sayıda makarna sever bir araya geldi. Programda, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Glutensiz ve Organik Yaşam Derneği’nin dayanışmasıyla çölyak hastalığına da dikkat çekildi. Kurulan stantta katılımcılara glutensiz makarna pişirilerek ikram edildi ve çölyak hastalığı hakkında bilgi verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi çölyak hastalarını unutmuyor

Çölyak hastalığı, ince bağırsağın bir protein türü olan glutene karşı yaşam boyu süren kronik alerjisi ve duyarlılığı ile ortaya çıkan bir hastalık olarak biliniyor. Hastalar; Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıl içeren besinler tüketilmemelidir. Çölyak hastalarının mutlaka glutensiz gıdalar tüketmesi gerekmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte yaşayan çölyak hastalarına 2019 yılından bu yana 22 bin kişiye beslenme paketi takviyesi sağladı ve sağlamaya devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu